Často kladené otázky
Kyslíkový koncentrátor je zariadenie, ktoré z okolitého vzduchu oddeľuje kyslík a v určitom prietoku (v litroch za minútu) ho dodáva buď pulzne alebo kontinuálne v rôznych koncentráciách. Ide o ľahko ovládateľné zariadenie, ktoré môžete používať doma, ale aj na profesionálne účely. Niektoré prístroje sú vybavené bezpečným ionizátorom a zvyšujú tak účinnosť kyslíkovej terapie. Koncentrátory kyslíka sú vybavené príslušenstvom na inhaláciu nosnými kanylami na dýchanie cez nos a maskou na tvár, prípadne kyslíkovým "mikrofónom", antibakteriálnym filtrom a zvlhčovačom. Pri niektorých prístrojoch je k dispozícii aj nabíjateľná batéria pre použitie v exteriéri, ako aj menič napätia pre použitie v automobile.
Kyslíkový koncentrátor pracujúci technológiou PSA generuje kyslík zo vzduchu formou absorpcie a oddeľuje kyslík od ostatných plynov, filtruje ho a vháňa ho pod určitým prietokom do inhalačnej kanyly, resp. masky. Na tento účel slúži v prístroji tzv. molekulárne sito – syntetický zeolit. Kyslíkové prístroje produkujú bežne kyslík na výstupe v hodnote 85 % až 95 % od 1 do 5 litrov za minútu. Každý kyslíkový koncentrátor je vybavený regulátorom výstupného prietoku, či už manuálnym alebo elektronickým. Môžete tak prístroj individuálne nastaviť na vami požadovanú hodnotu.
Keďže každý kyslíkový koncentrátor má svoje špecifiká, na niektoré parametre je preto pri nákupe potrebné dávať pozor.
Prietok kyslíka za minútu a koncentrácia kyslíka
Pri kúpe kyslíkového prístroja venujte pozornosť predovšetkým týmto parametrom: výstup kyslíka za minútu a výkon prístroja – koncentrácia kyslíka na výstupe pri prietokoch 1 – 5 l/min. Tieto dve veličiny pri prevádzke kyslíkového prístroja navzájom úzko súvisia. Platí podmienka, že konečnú koncentráciu kyslíka na výstupe ovplyvňuje nastavený prietok – litre za minútu. Čím vyšší je prietok kyslíka za minútu, tým je koncentrácia kyslíka na výstupe nižšia. Kvalitné kyslíkové koncentrátory dokážu koncentrovať kyslík v medicínskej kvalite (cca 90 %) až do prietoku 5 l/min.
Výkon prístroja
Základná otázka pri výbere prístroja je, či bude kyslíkový koncentrátor používaný v domácnosti alebo na profesionálny účel. Z toho pramení ďalší podstatný faktor – koľko hodín denne bude prístroj v prevádzke. Prístroj v domácom prostredí môže byť používaný rekreačne napríklad hodinu, ale aj 20 hodín denne, napríklad pri dlhodobej domácej oxygenoterapii.
Koncentrátor s batériou
Pri niektorých prístrojoch je k dispozícii aj nabíjateľná batéria pre použitie v exteriéri, ako aj menič napätia pre použitie v automobile, puzdro a praktický vozík pre pohodlnú manipuláciu. Menšie kyslíkové koncentrátory s batériou nedosahujú vysoký výkon. Toto obmedzenie je dané používanou technológiou. Vo väčšine platí, že čím je menší rozmer a váha koncentrátora, tým je nižša koncentrácia kyslíka na výstupe zo zariadenia.
Tlak kyslíka na výstupe
Niektoré kyslíkové koncentrátory sú vďaka vysokému tlaku nebulizátora vhodné na kozmetické ošetrenie pleti s pomocou airbrush pištole. Takéto typy koncentrátorov sú dobrou investíciou pre kozmetické salóny, ktoré chcú ponúkať svojím klientom nové možnosti starostlivosti o pleť, využiť sa však dajú aj na inhaláciu koncentrovaného kyslíka t.j. na klasickú normobarickú oxygenoterapiu.
Rozmery a mobilita
Moderné prístroje na výrobu kyslíka pre domácu liečbu majú kompaktné prevedenie a relatívne malé rozmery. Pri výbere kyslíkového koncentrátora venujte tiež pozornosť dostupnosti koliesok, ktoré zjednodušujú jeho presun po byte najmä pri väčších a ťažších prístrojoch.
Viac informácií o tom, ako vybrať kyslíkový koncentrátor, nájdete v našom blogu.
Väčšina koncentrátorov kyslíka má tzv. prietokomer kyslíka, ktorý umožňuje mechanické riadenie výstupného prietoku so stupnicou uvedenou v litroch za minútu. Sú aj koncentrátory, kde je prietok riadený elektronickým prietokomerom. Vtedy je väčšinou údaj o aktuálnom prietoku zobrazený na displeji. Bežné kyslíkové prístroje majú prietoky 5-6 litrov za minútu, výkon resp. koncentrácia kyslíka na výstupe však môže byť pri jednotlivých prietokoch rôzna.
Pred nastavením prietoku by sme mali mať jasno v tom, či koncentrácia kyslíka na danom prístroji pri vyššom prietoku klesá alebo neklesá, resp. aká je jej hodnota pri požadovanom prietoku. Preto pri výbere koncentrátora dávajte pozor na údaj, ktorý udáva, aká vysoká je koncentrácia kyslíka pri určitom prietoku. Tento údaj väčšinou získate z technického popisu koncentrátora alebo sa naň opýtajte predajcu. Je potrebné si všímať hlavne koncentráciu pri vyššom prietoku 3 – 5 l/min. V našej ponuke nájdete aj prístroj na profesionálne účely s prietokom 10L/min. samozrejme s vysokou koncentráciou kyslíka na výstupe až 93%.
Podstatou oxygenoterapie je rovnomerné zásobovanie organizmu koncentrovaným kyslíkom. Kyslík v medicínskej kvalite inhalujeme prostredníctvom zariadenia, ktoré sa nazýva kyslíkový koncentrátor. Koncentrovaný kyslík zlepšuje energetický potenciál organizmu, zvyšuje psychickú aj fyzickú výkonnosť, urýchľuje regeneráciu síl po prekonaní choroby, priaznivo ovplyvňuje ochorenia centrálnej nervovej sústavy, kardiovaskulárneho systému, ochorení tráviacej sústavy, urologických, gynekologických a onkologických ochorení, ochorení pohybového aparátu.
Pôsobí preventívne proti nádorovým ochoreniam, zmierňuje nežiaduce účinky farmaceutickej liečby, dokáže zvýšiť telesnú kondíciu pred plánovanou operáciou, športovým výkonom alebo psychickým vypätím. Zároveň dokáže spomaliť proces starnutia, zbaviť sa vrások i celulitídy.
Kyslíková terapia obyčajne trvá od tridsiatich minút až do niekoľkých hodín. Počas jej trvania máte na tvári nasadenú kyslíkovú kanylu alebo masku pripojenú k prístroju, ktorý separuje kyslík vo vysokej koncentrácii z okolitého vzduchu. Môžete sa rozhodnúť pre intenzívnu každodennú terapiu alebo siahnuť po ozdravnej inhalácii kedykoľvek, keď sa cítite byť na konci so silami. Každá absolvovaná inhalácia sa okamžite prejaví na organizme v podobe obnovenej vitality.
Inhalácia koncentrovaného kyslíka pomáha pri rôznych zdravotných problémoch. Kontraindikácie kyslíkovej terapie sa týkajú najmä DDOT (dlhodobej domácej oxygenoterapie), avšak je dôležité oboznámiť s kontraindikáciami aj pri krátkodobej domácej oxygenoterapii.
Kyslík pomáha pri týchto zdravotných problémoch:
- pri bolestiach hlavy, zvýšenej únave, poruchách spánku,
- pri ochorení pľúc a priedušiek (napr. bronchitída),
- pri funkčných dýchacích problémoch, alergiách a astme,
- pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc,
- pri ochoreniach srdca a obehového systému,
- pri chronických srdečných insuficienciách,
- pri ochoreniach pohybového aparátu,
- pri chronickom akné a iných problémoch s pokožkou,
- pri psoriáze a iných kožných ochoreniach,
- pri prevenciu pred koronárnymi i mozgovými príhodami,
- pri syndróme chronickej únavy,
- pri príznakoch únavy za volantom,
- pri psychických problémoch a depresiách,
- po nadmernom príjme alkoholu,
- pri psychosomatických ochoreniach,
- pri alkoholizme a závislosti od tabaku a iných narkotík (detoxikácia organizmu),
- pri ochoreniach centrálnej nervovej sústavy,
- pri ochoreniach tráviacej sústavy,
- pri nechutenstve, bulímii,
- pri diabetických komplikáciách,
- pri urologických ochoreniach,
- pri gynekologických ochoreniach,
- pri problémoch v klimaktériu,
- pri onkologických ochoreniach, pri a po chemoterapii,
- eliminuje dôsledky chronickej hypoxie organizmu,
- chronické alveolitídy, granulomatózy, mukoviscidózy,
- pri angíne pectoris,
- pri pooperačných stavoch,
- pri celkových regeneračných kúrach,
- pri nadváhe, obezite a iných poruchách látkovej výmeny.
Oxygenoterapia sa aplikuje s cieľom okysličovania organizmu, celkovej regenerácie buniek, posilnenia imunity, naštartovanie bunkového metabolizmu a látkovej výmeny v organizme.
Dlhodobá inhalácia koncentrovaného kyslíka sa neodporúča:
- pri epilepsii,
- pri pokročilej ateroskleróze,
- pri odlúpnutí sietnice a zelenom zákale (glaukóme),
- pri vredovej chorobe žalúdka,
- pri silno hnisavom zápale prínosových dutín (sinusitíde),
- pri akútnej chronickej obličkovej nedostatočnosti (renálnej insuficiencii),
- po transplantácii orgánov.
Pri určitých diagnózach môže byť inhalácia koncentrovaného kyslíka nevhodná (najmä dlhodobá), preto pri akomkoľvek zdravotnom probléme používajte koncentrátor až po konzultácii so svojím odborným lekárom.
Viac informácií nájdete v článkoch v našom blogu.
Ionizácia vzduchu charakterizuje obsah iónov v ovzduší. Ióny sú malé kvantá hmoty nesúce elektrický náboj. Podľa polarity tohto náboja môžu byť ióny buď kladné alebo záporné. Z hľadiska pôsobenia na človeka sú dôležité hlavne záporné ióny (anióny).
Dostatok záporných iónov pôsobí na čistotu ovzdušia a ovplyvňuje serotonínový metabolizmus. Zlepšuje tak astmatické stavy, bronchitídy, ovplyvňuje náladu, emócie, spánok, pôsobí antidepresívne, analgeticky (znižuje vnímanie bolesti), pôsobí proti sklonu k búšeniu srdca, znižuje zvýšený krvný tlak, znižuje zrážanlivosť krvi, urýchľuje hojeniie rán a popálenín, pôsobí bakteriostaticky až baktericídne.
O záporných iónoch pojednáva aj štúdia Vzdušné ióny a naše zdravie, ktorej autorom je doc. MUDr. Jan Sitar CSc.:
"Iontová rovnováha v životním prostředí, ať přirozená nebo dosahovaná uměle – generátory negativních iontů, má prokazatelně příznivý vliv na naše zdraví. Dostatek negativních iontů působí na čistotu ovzduší a ovlivňuje serotoninový metabolismus. Zlepšuje tak asthmatické stavy, bronchitidy, ovlivňuje náladu, emoce, spánek, působí antidepresivně, analgeticky ( snižuje vnímání bolesti ), působí proti sklonu k bušení srdce, proti vzniku srdeční bolesti, snižuje zvýšený krevní tlak, snižuje krevní srážlivost, urychluje hojení ran a popálenin, působí bakteriostaticky až baktericidně."
Terapia ionizovaným kyslíkom predstavuje fyzikálnu, krátkodobú aplikáciu ionizovaného kyslíka, ktorý vykazuje oproti neutrálnemu kyslíku zásadné rozdiely, pričom má podstatne viac pozitívnych biologických účinkov. Významné účinky vychádzajú z ovplyvnenia autonómneho nervového systému, kde parasympatikus je stimulovaný aniónmi.
Záporná ionizácia molekúl kyslíka znamená ich obohatenie o jeden elektrón. Tento efekt sa dá vysvetliť lepšou penetráciou kyslíkového záporne nabitého aniónu cez membránu erytrocytov , preto dokáže viazať viac molekúl kyslíka a môže „konkurovať“ molekulám CO o väzbu na hemoglobín.
Ďalej boli potvrdené protizápalové účinky negatívne ionizovaného kyslíka ako aj pokles sedimentácie erytrocytov či bakterocídny a antivirotický efekt. Sú známe odborné publikácie, ktoré potvrdili pozitívny efekt záporne ionizovaného kyslíka na činnosť kyslíkového metabolizmu a stabilizáciu bunkových membrán.
Vdychovaním a vstrebávaním záporných iónov dochádza k obnoveniu prirodzenej telesnej rovnováhy a k detoxikácii organizmu. Ich pôsobenie má radu priaznivých účinkov:
- podpora liečby alergií, astmy, sennej nádchy, zápalov dutín a respiračných chorôb
- normalizácia hormonálnej rovnováhy, uvoľnenie nadmernej hladiny serotonínu a histamínu
- podpora liečby migrén a depresívnych stavov
- eliminácia baktérií, plesní a kvapôčkových infekcií
- zníženie krvného tlaku, zlepšenie vlastností krvi
- zlepšenie koncentrácie, vitality, produktivity práce
- regenerácia organizmu po fyzickej a duševnej námahe
- harmonizácia telesných funkcií s väzbou na psychiku
- posilnenie imunitného systému
Koncentrovaný kyslík pri pravidelnom používaní vysušuje sliznicu, preto je vhodné najmä pri dlhodobých inhaláciách používať zvlhčovač s lekárenskou destilovanou vodou. Voda vo zvlhčovači nie je nutnou podmienkou používania prístroja, resp. neovplyvňuje funkčnosť zariadenia. Koncentrátor môžete krátkodobo používať aj bez zvlhčovača. Destilovaná lekárenská voda (aqua purificata) nie je súčasťou príslušenstva, dokúpiť ju môžete v lekárni alebo prostredníctvom internetových obchodov.
Ak si v našom e-shope kúpite kyslíkový koncentrátor, automaticky vám k nemu pribalíme potrebné príslušenstvo, aby ste mohli prístroj začať používať okamžite. Pri každom produkte je uvedené, čo je súčasťou príslušenstva. Zvyčajne je v zásielke pribalené toto príslušenstvo:
- nosová inhalačná kanyla 2 ks,
- inhalačná maska 2 ks,
- rozdvojka na inhaláciu pre dve osoby 1 ks,
- zvlhčovač 1 ks,
- filter prívodu vzduchu 1 ks,
- antibakteriálny filter 1 ks,
- napájací kábel,
- návod na použitie + záručný list.
Destilovaná lekárenská voda (aqua purificata) nie je súčasťou príslušenstva, dokúpiť ju môžete v lekárni alebo prostredníctvom internetových obchodov. V kategórii príslušenstvo nájdete ďalšie produkty, ktoré vám pri používaní koncentrátora môžu byť nápomocné, napríklad predlžovacia hadica, ochranné puzdrá na kyslíkové koncentrátory, inhalačný mikrofón, airbrush pištoľ pre kyslíkové ošetrenie a podobne.
Antibakteriálny filter filtruje vo vnútri koncentrátora 99,99 % baktérií z okolitého ovzdušia. Výmena antibakteriálneho filtra je odporúčaná zhruba po 1000 hodinách prevádzky koncentrátora v závislosti od podmienok a celkovej prašnosti prostredia, v ktorom je kyslíkový koncentrátor používaný. Ak sa v miestnosti, v ktorom sa koncentrátor používa, nachádza piecka na tuhé palivo alebo kozub, antibakteriálny filter je potrebné vymeniť minimálne raz za pol roka, prípadne častejšie, podľa miery znečistenia.
Nikdy nepoužívajte koncentrátor bez nainštalovaného antibakteriálneho filtra. Náhradný antibakteriálny filter skladujte v čistom a suchom prostredí. Obal filtra otvorte až pred výmenou.
Súčasťou zariadenia je aj prachový filter, ktorý nie je potrebné pri bežnej prevádzke koncentrátora vymieňať. Prachový filter čistite podľa potreby, najmenej však jeden krát za mesiac. Návod na čistenie prachového filtra nájdete v návode na použitie.
Na prístroje zakúpené u nás poskytujeme záručný aj pozáručný servis, ako aj predaj príslušenstva. Radi Vám pri akomkoľvek probléme poradíme.
Životnosť kyslíkových prístrojov vo veľkej miere ovplyvňuje okrem kvality molekulárneho sita aj prostredie v ktorom sú používané, príp. skladované. Mimoriadnu pozornosť venujte prevádzke a uskladneniu prístroja vo vlhkých priestoroch. Zvýšená okolitá vlhkosť vzduchu môže vážne poškodiť kyslíkový koncentrátor, resp. molekulárne sito, na výmenu ktorého sa nevzťahuje záruka.
Našim cieľom je zabezpečiť zákazníkom iba kvalitné produkty, pri ktorých predpokladáme, že dokážu spoľahlivo pracovať niekoľko rokov, bez servisného zásahu. Prípadný servisný zásah sa snažíme vyriešiť našim kuriérom, ktorý od Vás prístroj prevezme a doručí ho k nám na servis, resp. prehliadku. Samozrejmosťou je odborný, kvalitný, cenovo dostupný a rýchly servis s použitím originálnych komponentov priamo od výrobcov, aby sme zabezpečili najlepšie ceny pre našich klientov.
Záruka sa nevzťahuje na poruchy spôsobené elektrickým prepätím siete alebo bleskom, príp. nedbalou manipuláciou. Ak prístroj nie je používaný viac ako 12 mesiacov, väčšinou stráca svoju funkčnosť v závislosti od podmienok a spôsobu uskladnenia. Takýto koncentrátor je potrebné odborne skontrolovať a podľa stavu navrhnúť riešenie opravy príp. repasovanie prístroja.
Ak máte pocit, že zakúpený produkt nefunguje správne, uistite sa, že ste prístroj zapli podľa návodu na použitie a vyskúšali ste všetky odporúčania, ktoré sú v návode uvedené.
V prípade, že kyslíkový koncentrátor (alebo iný produkt) potrebuje servis, kontaktujte nás telefonicky alebo e-mailom. Na základe dohody objednáme kuriéra spoločnosti DPD, ktorý ho od Vás vyzdvihne a doručí do nášho servisného centra na adrese Tarasa Ševčenka 3, 080 01, Prešov. V prípade potreby je možné aj osobné doručenie.
Prístroj je potrebné zabaliť (ideálne do pôvodnej krabice, aby sa pri preprave nepoškodil) spolu so záručným listom. Nezabudnite pribaliť aj napájací kábel a ak používate zvlhčovač, vylejte z neho vodu. Použité kanyly a masky nie je potrebné posielať.
Po doručení zariadenia do servisného centra diagnostikujeme chybu a o ďalšom postupe opravy Vás budeme telefonicky kontaktovať.